• Thu. May 23rd, 2024

Citizen NewsNG

....news at your finger tip

Full List Of Winners At AMVCA 2024 | Citizen NewsNG

ByCitizen NewsNG

May 14, 2024

AMVCAs Award Plague 

 

 

The 10th edition of the Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) has begun with some winners already announced.

The ceremony kicked off on Friday with a vibrant Cultural Day celebration. It continues today with the actual award event that would see the biggest names in African film and television converge on Lagos.

The nominations and winners are being announced live .

Best Makeup
Francesca Otaigbe (Over the Bridge)

Campbell Precious (Mami Wata) – winner
Hadizat Gambo (Mojisola)

Hakeem Onilogbo (Jagun Jagun – The Warrior)

Feyisayo Oyebisi (A Tribe Called Judah)

Best Indigenous Language Film (West Africa)
Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

Jagun Jagun (Femi Adebayo) – Winner
Ijogbon (Kunle Afolayan)

Orisa (Odunlade Adekola)

Nana Akoto (Kwabena Gyansah)

Best Indigenous Language (East Africa)
Where The River Divides

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Wandongwa – Winner
Nakupenda

Itifaki

Best Indigenous Language (South Africa)
Service To Heart

Uncle Limbani

Motshameko O Kotsi – Winner
Best Art Direction
Blood Vessel (Victor Akpan)

Over The Bridge (Abisola Omolade) – Winner
Breath of Life (Okechukwu Frost Nwankwo, Kelechi Odu)

The Black Book (Pat Nebo and Chima Temple)

Jagun Jagun: The Warrior (Tunji Afolayan)

Mami Wata (C.J Fiery Obasi)

Omen (Eve Martin)

Best Costume Design
Demola Adeyemi (Over The Bridge)

Bolanle Austin Peters, Ituen Basi, Folake Coker and Clement Effanga (Funmilayo Ransome-Kuti)

Lola Awe (Jagun Jagun: The Warrior) – Winner
Bunmi Demilola Fashina (Mami Wata)

Daniel Obasi (Breath of Life)

Best Writing TV Series
Skinny Girl in Transit (Season 7)

Wura (Season 2)

Visa on Arrival

MTV Shuga Naija

Volume – Winner
Masquerades of Aniedo

Slum King

Best Writing in a Movie
Breath of Life (BB Sasore)

Over The Bridge (Tosin Otudeko)

Funmilayo Ransome-Kuti (Tunde Babalola) – Winner
Jagun Jagun: The Warrior (Adebayo Tijani)

Afamefuna (Anyanwu Sandra Adaora)

A Tribe Called Judah (Olufunke Ayotunde Akindele, Collins Okoh and Akinlabi Ishola)

Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

Best Sound Design
Ava Momoh (Over the Bridge)

Daniel Pellerin and Amin Bhatia (Kipkemboi)

Grey Jones Ossai (Blood Vessel) – Winner
Grey Jones Ossai (Breath of Life)

Samy Bardet (Mami Wata)

Best Editing
Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo (Over The Bridge)

Holmes Awa (Breath of Life)

Alex Kamau And Victor Obok (Volume)

Dayo Nathaniel (Ogeere – Earth)

Antonio Ribeiro (The Black Book) – Winner
Nathan Delannoy (Mami Wata)

For Advert, Event Coverage, PR, Story/Article Publication & Other Media Services
Pls., Send Email To: citizennewsng@gmail.com
Visit Citizen NewsNG To Read More Latest And Interesting News

SHARE ON

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Solverwp- WordPress Theme and Plugin